Novinky
Rebels Rifle 4

 Strelecká súťaž v puške úrovne L1, podľa pravidiel IPSC. Pre členov aj nečlenov SADS a držiteľov ZP. Bude sa strielať na vzdialenosti 100-200 m. Registrácia a informácie k preteku nájdete na stránke: www.http://sors.sads.sk

viac
Legion

Pripravujeme pre Vás streleckú súťaž.

viac

Jednoduchý návod ako si nastreliť kolimátor Holosun

 

Často se nás ptáte, jak kolimátor nastřelit. Nastřelení kolimátoru Holosun je velmi jednoduchá věc, která vyžaduje tuto problematiku ovládat alespoň teoreticky. Praktické zkušenosti jsou ovšem jedině k dobru.

Máte loveckou zbraň, nebo útočnou pušku?

Pokud instalujete kolimátor Holosun na loveckou zbraň, nejčastěji na naháňky, je vhodné osadit na kolimátor nízkou montáž.

V případě instalace kolimátoru na útočnou pušku můžete ponechat montáž lower 1/3 co-witness nebo zakoupit montáž ¼ absolute co-witness a využít tak výklopných mířidel k nastřelení.

Pokud totiž máte na zbrani výklopná mířidla, můžete je vyklopit a podle nich srovnat tečku kolimátoru. Kolimátor tak bude hrubě nastavený a zbývá ho pouze doladit jediným nebo i několika výstřely. To už závisí na zkušenosti střelce.

POZOR: V prvé řadě budeme manipulovat se zbraní, takže myslete na bezpečnost, bezpečnost a ještě jednou bezpečnost!

KROK 1: Přimontuje kolimátor na montážní lištu

Na vybitou a zkontrolovanou zbraň přimontujte kolimátor na montážní lištu. Správné usednutí kolimátoru mezi zuby railu pozná každý. Podle toho, jaký kolimátor máte, budeme pracovat s dotažením. Pokud máte fixní montáž, tak povolíme šroub montáže, aby bylo možné kolimátor nasadit na rail.

Umístění kolimátoru je vždy otázkou vaší preference. To, zda bude kolimátor více vzadu nebo blíže k očím, je čistě na vás. Ten, kdo zvažuje v budoucnu nákup zvětšovacího modulu, může nechat nějaké místo v rezervě.

 

KROK 2: Dotáhněte šroub

Nyní dotáhněte šroub montáže přiloženým TORX klíčem tak, aby začal při dotahování klást odpor. Nikdy neutahujte šroub maximální silou, protože hrozí poškození montáže kolimátoru.

Kolimátor Holosun by měl být z výroby vynulovaný, záměrná osnova by se měla blížit dráze střely. Samotné nastřelení provádějte nejprve na kratší vzdálenost cca 20 metrů.

Pro posun osnovy kolimátoru budete otáčet s rektifikačními šrouby kolimátoru, které posouvají osnovu dle směru otáčení. Viz fotografie. Směr je vyznačen na krytkách rektifikace z vnitřní strany. Viz fotografie.

Krytky lze použít pro otáčení rektifikačních šroubů (z venkovní strany mají výstupek, který lze použít jako nástroj šroubováku).

TIP: Mějte na paměti, že se snažíte pomyslně posunout momentální dopad střely vůči mířenému cíli.

KROK 3: Začněte střílet

Nyní se dostáváte do finální části, začínáte střílet. Střelba je ovlivněna mnoha faktory, které zde nebudou zohledněny. Jedná se například o:

  • vítr,
  • tlak,
  • teplotu vzduchu,
  • teplotu hlavně,
  • kvalitu nábojů,
  • a tak dále.

Kolimátor pracuje se stupni úhlové minuty

Pro nastřelení je ideální přihlédnout k matematice nebo můžete vystřílet několik zásobníků a dobrat se tak ke kýženému cíli také. My se k nastřelení budeme řídit matematikou.

Kolimátor pracuje se stupni úhlové minuty MOA. 1 MOA, jak se všude dočtete, odpovídá 1/60 stupně. Na 100 m představuje 29,1 mm. Holosun používá pro jedno kliknutí (pootočení) se šroubem rektifikace skok 0,5 MOA. Z toho vyplývá, že jedno kliknutí nám posune zásah o 14,55 mm na 100 m.

Nyní přejděte k prvnímu výstřelu dle přiloženého obrázku. Pro jednoduchost si představte, že míříte na cíl kolimátorem Holosun. Zbraň máte samozřejmě pevně usazenou ve střelecké stolici, aby nedošlo během nastřelení k nežádoucímu pohybu zbraně. Vystřelíte na vzdálenost 20 m, jenže zásah je někde úplně jinde.

KROK 4: Měřte a počítejte

Nyní je na místě vzít metr a jít si vše spočítat. Naměřili jsme, že zásah je 6 cm horizontálně vlevo a 4 cm vertikálně nad.

Nyní už víte, že posun je o 14,55 mm na 100 m.  Takže na 1 m posuneme zásah o 0,1455 mm (14,55/100 = 0,1455).

Střílíte na vzdálenost 20 m. Jediným kliknutím posunete zásah o 2,91 mm (0,1455 x 20 = 2,91 mm).

Jenže vy chcete posunout zásah o 6 cm doprava a o 4 cm dolů.

Podívejte se na směr šipky vyznačené na krytkách rektifikace a zjistíte, že musíte otočit proti směru hodinových ručiček, a to celkem 20 kliknutí. Výškově musíte dopad střely posunout dolů.

Podívejte se na krytku rektifikace a zjistíte, že musíte tentokrát otáčet po směru hodinových ručiček, a to celkem 13 – 14 kliknutí.

KROK 5: Vše dolaďte

Nyní proveďte zkušební střelu. Nástřel by měl být již v pořádku. Pokud ne, proveďte jemné doladění několika málo kliky. Pokud vše půjde jak má, vystřelíte maximálně 3 náboje.

Kolimátor je nastřelen na 20 metrů. Tato vzdálenost je nepraktická. Nyní jej můžete velice snadno nastřelit na 50 nebo 100 metrů. Horizontální osa zůstane vždy stejná, měnit se budou pouze vertikální osa. Stejným způsobem můžete kolimátor Holosun překlikat na vzdálenost, na kterou budete kolimátor využívat nejčastěji.

Copyright 2017 - 2022 © rebelsguns.com

UPOZORNENIE

Stránky, na ktoré sa chystáte vstúpiť, obsahujú informácie určené len pre odbornú verejnosť v oblasti zbraní a streliva. 

Potvrdzujem, že som držiteľom zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie.