Kategórie      
Novinky
Marksman-Taktická mierenka

27.11.2022 na našej strelnici sa uskutoční strelecká súťaž v mierenej streľbe s disciplínou aj na 300 m Všetci ste vítaní.

viac
Legálne použitie zbrane na osobnú ochranu

Vážený záujemca,   dňa 16. 11. 2022 o 17.00 hod sa uskutoční prednáška "LEGÁLNE POUŽITIE ZBRANE NA OSOBNÚ OBRANU" v salóniku hotela DOUBLE TREE BY HILTON v Košiciach . Program: 16:30 - 17:00 Registrácia 17:00...

viac

Čo je kolimátor

Zajímá vás, co se vlastně skrývá pod slovem kolimátor? Jak toto zařízení funguje, kde se využívá a jaký je princip kolimátoru bez paralaxy?

Jak kolimátor funguje

Kolimátory jsou vyráběny buď jako:

  • tubusové
  • nebo otevřené.

Jejich princip je velmi jednoduchý. Před okulárem svítí LED dioda směrem do objektivu, kde světlo LED diody dopadá na vyosené zrcátko, odkud je odráženo zpět na oko střelce. Tímto způsobem je vnímána osnova kolimátoru střelcem.

POZOR: Je důležité si uvědomit, že světlo odražené na zrcátku nesvítí z kolimátoru ven. Nepleťte si proto kolimátor s laserovým zaměřovačem.

Kde se kolimátory využívají

Kolimátory nezvětšují a zastupují funkci hrubých mířidel. Jejich výhoda je ovšem v rychlosti střelby. Proto jsou kolimátory nasazovány všude tam, kde je potřeba střílet takřka okamžitě.

Uplatnění najdou tedy ve:

  • sportovní střelbě,
  • myslivosti,
  • nebo dokonce u složek PČR, AČR a jiných ozbrojených skupin.

Kolimátory bez paralaxy

Pouze renomované značky dokáží kolimátor vyrobit kvalitně tak, aby byl odolný proti zpětnému rázu zbraně a držel nástřel. A jen ty nejlepší kolimátory zakoupíte tzv. bez paralaxy (parallax free).

V principu se jedná o velmi důležitou věc, která je alfou a omegou pro pohotovou a taktickou střelbu. Tuto problematiku se pokusíme vysvětlit níže.

TIP: Podívejte se do našeho e-shopu a vyberte si některý z kolimátorov Holosun.

Princip paralaxy

Jak můžete vidět na Obr. 1, střelec se nedívá do kolimátoru tak, jak by měl. Nedívá se skrze kolimátor přesně v ose. Důvodem, proč se dívá zrovna takto, může být nedostatek času. Tečku je ale přesto možné umístit na střed cíle a tento zasáhnout bez nejmenších problémů.

Na Obr. 2 má střelec dostatek času, aby mohl cíl v klidu zaměřit a zasáhnout jej.

Vysvětlení jevu paralaxy je poměrně obsáhlé a vědecké. Proto jsme vše velmi zjednodušili. Paralaxa se týká hlavně puškohledů se zvětšením. Nicméně i kolimátory bez zvětšení paralaxu mají.

Jak jsme psali výše, jenom někteří výrobci dokáží kolimátory vyrobit tak, aby paralaxa byla zanedbatelná. Takový kolimátor označujeme jako Parallax free, neboli bez paralaxy. Všechny kolimátory Holosun jsou konstruovány bez paralaxy od vzdálenosti 10 m střelce od cíle.

Jak se do kolimátoru dívat

Nyní už víme, že kolimátor slouží pro rychlou a velmi pohotovou střelbu díky konstrukci bez paralaxy.

Co ale ještě někteří nemusí vědět je, že se do kolimátoru dívá oběma očima. U puškohledu je jedno oko přivřené a druhým okem se díváme skrze puškohled. Tímto ale ztrácíme výhodu periferního vidění obou otevřených očí. Zkuste si jedno oko přivřít a opět otevřít. Rozdíl je díky perifernímu vidění lidského oka obrovský.

Kolimátor vás zlepší ve střelbě

Jako poslední výhodu kolimátorů si uvedeme velmi rychlé zlepšení ve střelbě. Bez použití kolimátorového zaměřovače jste odkázaní na mířidla zbraně. Jedná se o mušku a hledí. Než cíl přesně zaměříte, tedy překryjete mušku s hledím tak, aby byly v jedné ose, může to v závislosti na zkušenosti střelce trvat začátečníkovi delší dobu.

A pokud střílíte na pohyblivý cíl, který utíká poměrně vysokou rychlostí, selže nejspíše i ten nejzkušenější střelec.

Díky kolimátru odpadá nutnost míření přes mušku a hledí. Staráte se pouze o to, kde se zrovna nachází osnova kolimátoru a stisknete spoušť. Zní to až příliš jednoduše. Ono to ale ve skutečnosti s trochou nadsázky jednoduché je.

Copyright 2017 - 2024 © rebelsguns.com

UPOZORNENIE

Stránky, na ktoré sa chystáte vstúpiť, obsahujú informácie určené len pre odbornú verejnosť v oblasti zbraní a streliva. 

Potvrdzujem, že som držiteľom zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie.